Kulturno-umjetničko društvo "Moslavčanka"

O Društvu

KUD "Moslavčanka" iz Donje Gračenice njeguje izvorne pjesme i plesove svoga mjesta, Moslavine i šire regije. Društvo je poznato po svojim originalnim i starim nošnjama, od kojih su neke stare i preko sto godina, te izvorim pjesmama ("Zdravo sveti Fabijan", "Lipa" i druge ). KUD trenutno broji 80 članova , a organiziran je u nekoliko sekcija; pjevačka, tamburaška, dječja folklorna i odrasla folklorna sekcija. "Moslavčanka" djeluje na društvenom i kulturnom planu u svome mjestu, organizirajući "Martinske večeri" (gdje nastupaju društva iz raznih predjela Hrvatske, i prikazuje se običaj krštenja mladog vina za blagdan sv. Martina), likovne kolonije (gdje se nalaze slikari iz raznih krajeva, oslikavajući Gračenicu i poklanjajući te slike društvu) i obilježavajući blagdan sv. Fabijana i Sebastijana. Društvo također radi na uređenju posebnih prostorija u sklopu Pučkog doma u svrhu galerije, etno-prostorije i informativnog ureda. "Moslavčanka" je povodom 30 - te godišnjice objavila monografiju "KUD Moslavčanka" autora Mate Šuleka, te je 2012. godine izdala pjesmaricu "Pjesme i plesovi Moslavine i šire Hrvatske"

Povijest društva

Iako postoje fotografije (poput priložene) koje prikazuju pjevački zbor "Seljačke sloge" iz 1935. godine (takva su se društva osnivala diljem Hrvatske), prvo pravo kulturno-umjetničko društvo je osnovano tek 1980. KUD "Moslavčanka" je u početku djelovalo kroz folklornu i dramsku sekciju, no tek nakon nekoliko godina, uz stručnu pomoć Ankice Đurinec iz Volodera, društvo počinje izvoditi scenske nastupe. Za vrijeme angažiranja Vlade Fanjkutića kao predsjednika, društvo 1985. nastupa na poznatoj manifestaciji "Vinkovačke jeseni". Tijekom Domovinskog rata, društvo nije aktivno, ali se kasnije posebno angažiralo u snimanju emisija za Hrvatsku radio-televiziju o Moslavini i njenim običajima. "Moslavčanka" je nastupala na svim važnijim smotrama lokalnog (Kutina, Repušnica), državnog (Krapina, Đakovo) i međunarodnog (smotra folklora u BIH) karaktera. Društvo sudjeluje u manifestacijama u svom mjestu (Svjetski dan močvare) i stvara vlastite, poput već poznatih "Martinskih večeri" (od 2003.), te likovnih kolonija (od 2005.), svake godine.

Kontaktirajte nas | ©2012. KUD "Moslavčanka"